U fokusu saradnje „Centra za ženska prava“ i „UnderhillFesta“ ove godine je ispitivanje nejednakosti u rodnim odnosima reflektovanoj u samoj strukturi filmskog jezika. Kroz dva filma i propratne diskusije koje slijede posle projekcija razmatramo ugao “muškog” i “ženskog” pogleda: Koliko se mijenja perspektiva i što je u fokusu kamere zavisno od toga da li je žena ispred ili iza objektiva? Koliko estetski izbori doprinose neetičnom prikazu ženskih likova? Koliko filmska industrija nastavlja i produbljuje opresivne obrasce ponašanja kojima se žene drže u potčinjenom položaju? Riječima rediteljke Nine Menkes, da li je moguća revolucija u domenu nepisanih formalnih pravila vizuelne reprezentacije?
Film Ispiranje mozga: seks, kamera, moć (Brainwashed: Sex, Camera, Power) autorke Nine Menkes je temeljna studija objektifikacije ženskog tijela koja prikazuje vezu između filmskog jezika i diktature patrijarhata koja vlada svim oblastima, pa i umjetnošću. Rediteljka dovodi u pitanje tradicionalnu podjelu moći unutar filmske industrije: Secirajući kadrove poznatih filmova, od ugla i pokreta kamere do kompozicije, osvjetljenja, ona demistifikuje poziciju žene kao pasivnog objekta koja je sa slikarskog platna prenesena na filmsko. Menkes propituje diskriminatorne prakse zapošljavanja, kao i tradicionalno funkcionisanje filmske industrije, koja njeguje prostor u kome se seksualno uznemiravanje žena prećutno podrazumijevalo sve do pojave #MeToo pokreta.
Menkes je pravi dašak svježeg zraka, bez sranja. Sa bakljom. Uz malo sreće, uskoro kreće ka vama da nešto zapali. – Finn Halligan, SCREEN DAILY
Pitanje ko opisuje svijet je u osnovi dokumentaca Terra Femme rediteljke Kortni Stivens, sačinjenog od arhivskog materijala i amaterskih video zapisa žena koje su putovale svijetom između dvadesetih i četrdesetih godina XX vijeka. U tom periodu, amaterske kamere i putovanja postale su dostupne srednoj klasi, omogućivši ženama ne samo da bilježe privatne trenutke iz porodičnog života već da prošire kadar na javnu sferu života. Terra Femme, kao svojevrsna sociološka ekspedicija, u centar stavlja “pogled žene” uprt u svijet oblikovan nasilnim patrijarhalnim i kolonijalističkim narativima. Njihov pogled suprotstavlja društveno oblikujućem “pogledu muškarca” često kratkovidom za iskustva porobljenih i obespravljenih.
Na neki način, Terra Femme odgovara na pitanje kako se može definisati, čitati i razumjeti koncept “ženskog pogleda”, posebno kada se konkretno odnosi na tehnički, epistemološki i intelektualni rad žena iza kamere. – Shilyh Warren, ANOTHER GAZE
Program se održava u Narodnoj biblioteci “Radosav Ljumović” sa početkom u 18:00 sati.
9.06.2022: Ispiranje mozga: seks, kamera, moć , Nina Menkes (2022)
10.06.2022: Terra Femme, Courtney Stephens (2021)
O “CENTRU ZA ŽENSKA PRAVA”
NVO “Centar za ženska prava”, osnovana 2012. godine, nastala je na osnovu dugogodišnjeg iskustva osnivačica u pružanju podrške žrtvama kršenja ženskih ljudskih prava i porodičnog nasilja. CŽP je neprofitna, nestranačka, nereligiozna organizacija koja se bori za suzbijanje svih oblika nasilja nad ženama i njihov pristup pravdi, razvijajući rodno-ravnopravne demokratske prakse i saradjujući sa svim relevantnim domaćim i medjunarodnim akterima u Crnoj Gori.